×
 x 

0

Aby nám dřevěný zahradní nábytek dlouho a dobře sloužil, je potřeba se o něj náležitě starat a dopřát mu kvalitní péči. Jen tak se nám odvděčí dlouhou službou a hezkým vzhledem.

pece o dreveny zahradni nabytek

Čím ošetřit dřevěný zahradní nábytek?

Dřevo je nádherný materiál, který se tradičně používá k výrobě nábytku, protože jeho struktura a vlastnosti se lidem líbí a používáním se osvědčily. Krásnou kresbu dřeva můžeme zvýraznit nátěrem, při kterém použijeme napouštěcí olej. Napouštěcí olej dřevo nejen zvýrazní, ale také prodlouží dobu, po kterou si nábytek zachová původní vzhled a vlastnosti.

Borovicové a smrkové dřevo bývá k výrobě nábytku ošetřeno impregnací a mořením a tím se stává odolným, ale i tak je dobré jej občas natřít olejem, aby svoje vlastnosti neztratilo.

Dřevěný zahradní nábytek bez údržby

Existují i dřeva, která není potřeba nijak ošetřovat, protože samy o sobě jsou tak kvalitní, že dodatečný nátěr nepotřebují a jsou bezúdržbová. Takovým dřevem je například bangkirai yellow balau nebo teakové dřevo. Zráním získají tato dřeva typickou stříbrošedou patinu. Avšak i těmto vysoce kvalitním dřevům můžeme dopřát nátěr. K tomuto účelu nejlépe poslouží napouštěcí olej St. Croix.

Čím zakrýt dřevěný zahradní nábytek?

Máme-li možnost, nábytek před deštěm nebo na zimu schováme pod přístřešek nebo do garáže. Tak bude dostatečně chráněný před povětrnostními vlivy, ale nezabere místo v domě, či bytě. Navíc by mu přetopená místnost více uškodila než pomohla.

Pokud musíme nábytek nechat na terase nebo zahrádce, je vhodné použít ochranný obal na zahradní nábytek. Tyto obaly se vyrábí z polyethylenu, ochrannou vrstvu zajišťuje dvojitá impregnace a jsou odolné proti protržení, teplotním výkyvům a UV záření. Vzhledem k nepřebernému množství tvarů nábytku, vyrábí se tyto obaly na míru.

Mechanické pomůcky na dřevěný zahradní nábytek

Při běžném používání použijeme k otření po dešti nebo čištění od prachu suchý hadřík. Nepoužíváme abrazivní čisticí prostředky. K odstranění drobných nerovností použijeme brusnou houbičku na nábytek, která povrch vyhladí.

Čas působí i na dřevěný zahradní nábytek

Přestože budeme péči o dřevěný zahradní nábytek věnovat mnoho času a energie, čas nás vždy přemůže a později se na nábytku podepíše. Ale to, jakou péči jsme nábytku věnovali, bude znát, protože dobře opečovávaný nábytek bude i po mnoha letech používání stále krásný a, i když s patinou, bude stále ozdobou naší terasy či zahrádky.

×
Potřebujete poradit?
1000 znaků zbývá